Veriaci,neveriaci ?

Autor: Kati Rusková | 1.11.2013 o 9:42 | (upravené 7.11.2013 o 9:30) Karma článku: 2,93 | Prečítané:  484x

"Ateizmus je také náboženské stanovisko" zadunel Dorlf. "Ne,to není "prohlásil policista Postihnout."Ateizmus je popírání boha ." "takže je to náboženské stanovisko" opáčil Dorlf ."Samozřejmě ,správny věřící, myslí na  Boha neustále, třebaže ho v myšlenkách popíra. To znamená, že ateizmus je formou víry.Kdyby ateista skutečně nevěřil, neunavoval by se popíráním" Terry Prachet : Nohy z jílu . Úžasná Zeměplocha

Ako úžasne a jednoducho vysvetlené znenie slova VIERA . Často som rozmýšľala, prečo sa vo veciach náboženských delia ľudia na veriacich a neveriacich. Veď aj tí neveriaci vlastne v niečo veria ,ak už v nič iné ,tak v to že neveria viere svojich oponentov. Používame slová a pritom si neuvedomíme, alebo len zriedka, že význam slova závisí od rôznych vecí. Kto to slovo vyslovil ,kde sa to slovo vyslovilo a kto sú tí ,čo slovu načúvajú.Lebo od toho závisí aj význam slova . Viera je prekrásne slovo ,u nás musela byť hlboko zakorenená ,teda tá schopnosť Veriť,nech už v čokoľvek ,že sa do dnešného dňa zachovalo ako krstné meno .Aj ženské aj mužské . Pre mňa to slovo pôsobí veľmi tvrdo a svetielkuje modro čiernou farbou . Toto slovo má váhu,má výdrž a napriek tomu je aj krehké. Je to slovíčko, ktoré sa v našom živote objavuje často, či už je to kresťan ,žid, moslim,pohan ,ateista.........

Verím, že mám ešte čas na ....... Verím, že ma chápeš/pochopíš...... verím, že som dobre urobil/a..... verím, že si budeme rozumieť..... poznáte tieto výrazy však ?Alebo  aj iné  týmto podobné.  Viera je vlastne univerzálne slovíčko a použiteľné vždy a všade . Aj nábožensky založený človek môže byť neveriaci ,ako zase človek odmietajúci náboženstvo môže byť veriaci.

Možno je hybnou silou náboženských ,politických nepokojov , práve nesprávne pochopenie slova Viera ? Tá túžba človeka vedieť všetko lepšie,krajšie,múdrejšie ako iní ? Tá schopnosť pozerať na veci cez vlastný filter skúseností ? V takých prípadoch sa môže stať, že nepochopíme druhého človeka. Určite, naše skúsenosti nás tvoria, to čo vieme nás posúva dopredu. Ale skúsme byť objektívny , skúsme sa pozrieť na veci z iného uhla ,iného pohľadu.Tento spôsob videnia je veľmi dôležitý pri diskusiách. Zatiaľ sa veľmi málo z nás odváži použiť v nich vlastné myšlienky// teraz myslím myšlienky o téme, nie o osobe ktorá to napísala.A nemyslím nechutné vtipkovanie, či urážanie iných ,to nie sú myšlienky // Veľmi často sa cituje, dovoláva sa inej autority,akoby ten ktorý diskutuje, píše ,nemal vlastné myšlienky,alebo dokonca sa neodvážil mať vlastné myšlienky. Akoby iný človek, ktorý niečo napísal a to mu aj vydali ,bol neomylnou autoritou.A to je zlé,veľmi  zlé.Ak nemáme vlastné myšlienky,vlastné precítenie o veci,človeku,situácii,tak v prípade,že nám niekto naruší našu Vieru ,my strácame zmysel života,sme zmätení.Vtedy sa ľahko stávame korisťou niekoho kto nám ponúkne alternatívu našej Viery, samozrejme zase bez Poznania. Preto nikdy nikomu neberme jeho Vieru, ak mu nevieme ponúknuť alternatívy,aby si mohol vybrať.  Ak svoju Vieru podložíme Poznaním, tak nech nám povie ktokoľvek, čokoľvek,nezastihne nás nepripravených.

Už veľmi dlho nám nebude stačiť Viera, ktorá nie je podložená osobným precítením, teda Poznaním. Nech už je to viera v čokoľvek,Boha,Vedu,Univerzum,Prírodu,Človeka. Život naberá na obrátkach, už niekoľko desiatok rokov sa objavujú nálezy ,či už archeologické, alebo historické,ktoré menia naše poznatky. Nie je všetko tak, ako sme sa učili, historiu vždy písali víťazi, tí ktorí boli pri moci . A preto historia nie je objektívna.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?