Vznik legendy ,alebo kde sú tie staré dobré časy ?

Autor: Kati Rusková | 29.1.2014 o 14:47 | (upravené 29.1.2014 o 17:59) Karma článku: 8,15 | Prečítané:  494x

Vždy ma zaujímali legendy.Často som sa zamýšľala nad tým ,ako vznikli. V legendách zostala spomienka na Zlatý vek a mňa vždy napadlo, či to boli naozaj také skvelé časy J   V detstve, niekedy v minulom storočí, som často počula výraz Predvojnové .Tento výraz  označovalo niečo dobré ,lepšie ako je teraz . Niečo čo bolo , existovalo pred obidvoma svetovými vojnami . A ja som sa čudovala, veď prešlo len niekoľko desiatok rokov,tak ako to, že  si ľudia to obdobie tak idealizujú. Veď počúvajúc príbehy starších , neboli to až také zlaté časy .

Prešlo odvtedy znova niekoľko desiatok rokov a zase máme nové obdobie ,na ktoré si spomíname s nostalgiou a s túžbou. Je to obdobie pred zamatovou ,obdobie ktoré niektorým pripadá ako Raj .O  čom svedčia aj maily, ktoré kolujú po nete. A ľudia, dospelí ľudia, čo zažili ten „Raj" ho posielajú ďalej ,lebo „Je to pravda ... „.

A ja  zase nerozumiem. Áno vtedy mal každý prácu, a dostával plat. Ak robil v odvetví čo bolo práve na výslní, tak dostal aj byt . Z mladomanželskej pôžičky si mohli mladí zariadiť domácnosť. Každý mohol študovať, nie to čo práve chcel, ale to čo podľa vtedajšej vlády bolo potrebné . Vyzerá to ako raj ,že? Hm, ale z tohto nevidno, že síce v období pred revolúciou malo Československo menšie dlhy ako iné štáty a nedlhovalo kapitalistom, iba svojím partnerom z RVHP, a naopak,ale všetko to bolo len na papieri.. Banky pracovali s papiermi , nie s peniazmi ,hospodárske výsledky závodov ,podnikov boli výborné,ale len na papieri. Platy , tak tie neboli o nič lepšie rozdelené ako dnes. Síce najviac dostávala robotnícka trieda, intelektuáli menej,ale....... Za mojich čias, obyčajný hantlanger zarobil okolo  2500 Kčs, robotník pri páse  cca 5000 Kčs, baník  a hutník  6000-7000 Kčs. Ja ako THP pracovník/mala som priemyslovku/ som zarobila 1800 Kčs a administratíva /účtovníčky,mzdárky,sekretárky.../ 1000 Kčs.Mužskí aj keď boli lajdáci ,alkoholici , dostávali viac peňazí ako ženy, lebo sú to živitelia rodiny /hm, mnohí boli živitelia krčmárov, ale to je detail, že ? /

Stranícky aparát dostával plat podľa najvyššej  mzdovej triedy. A mali vlastné obchody, kde všetko bolo lacnejšie než, čo mali obyčajní ľudia . Zlatá doba, že ?  Určite, tí čo veľa zarábali , tak mali veľké úspory, veď nemali na čo míňať. Nebolo vo zvyku mať v rodine viac aut, televízorov či chladničiek ,počítače neboli a nie každý chcel vlastný dom. To, že nákup spotrebného tovaru bol na prídel , na to sa tiež zabudlo. :D Keď si človek chcel kúpiť obyčajný šijací stroj ,televízor, musel stáť v rade pred obchodom niekoľko hodín a  auto? Tak na to sa bolo treba zapísať do poradovníka .A ak si ho človek chcel kúpiť,tak jesť len chleba so šmalcom niekoľko mesiacov. Byty, mimo oblastí veľkého priemyslu  neveľmi boli  a boli drahé.

Ľudia boli skromnejší /až na novú stranícku buržoáziu :D / ,uspokojili sa s málom, nepotrebovali denne sladkosti , a ani sa neprepchávali.Lebo strava aj vtedy bola drahá,hoci na prežitie stačil aj malý plat.Nepostačoval ale  na luxus prepchávania. Aj vtedy ľudia šporili, dávali korunku ku korunke, aby deti mohli ísť študovať. Určite štúdium ako také bolo zadarmo, lenže študent už aj vtedy potreboval bývať, jesť, obliekať sa  a do školy si musel občas kúpiť knihy a rôzne špecialne pomôcky .

Pre veľa ľudí to bol skvelý čas, veď nemuseli rozmýšľať ,prácu im pridelili, plat tiež. Obchody  neboli také rôznorodé, a tovar tiež nie. Väčšina nechodila na dovolenky, komu sa chce cestovať.A  ak aj išli, tak len preto , aby „prepašovali" niečo drahé, exkluzívne, čo tu nebolo :D Do kina ,divadla sa tiež veľmi nechodilo, aj keď lístky boli lacné a veľa krát zadarmo. Preto sa stávalo, že v divadlách bolo pri predstaveniach veľa volných miest ,ako sa asi hercom hralo, spievalo ?

Je pravda, že aj vtedy boli výnimky, ľudia čo išli na dovolenky cez ROH, aj keď to boli „ len „ dovolenky v rámci republiky .A aké zaujímavé, väčšine  ľudí sa nechcelo ísť na dovolenky, ale tých  čo chodili, tak tých ohovárali, že sú prospechári. Aj do kina ,divadla sa chodilo,len málokedy  boli vypredané .

Mno je pravda, že ku koncu obdobia už to bolo menej idylické, už začalo mnohým vadiť, že nemohli cestovať tam kde chceli, že nemohli študovať to čo chceli, že ich nútili uzavierať manželstvá ,mať deti. Najmä tých čo študovali , začalo mrzieť , že hoci oni majú vedomosti, oni majú zodpovednosť, predsa zarábajú často až o 50% menej ako tí ,za ktorých sú zodpovední. Niekoľko nespravedlností , niekoľko lokálnych hrubostí a revolúcia bola tu .

To boli časy, boli sme jeden k druhému úctiví, pomáhali sme jeden druhému.Síce boli takí, čo predtým posluhovali  tým v čele a teraz im nevedeli prísť na meno .... aj to sa stáva. Ale nebolo to masové a pravdu povediac väčšina to odsudzovala . Mysleli sme si ,že my budeme múdrejší ako naši predkovia v rokoch 1968,1948,1918,1848...... ale neboli sme. Príliš sme si zvykli na pohodlie a na to, že iní miesto nás rozhodovali. Všetko to papierové  hospodárstvo  sa zrazu prevalilo, začali zanikať veľké podniky a neboli tu malí podnikatelia, ktorí by tieto podniky nahradili. Ale vyrojili sa špekulanti a neboli to len z vládnych kruhoch. Zrazu sa v praxi ukázalo nepísané heslo dávnych čias „ Ak nekradneš okrádaš rodinu „ a toho sa držali aj tí, čo rodiny nemali a ani ju nikdy nechceli mať  .Po čase sa síce objavili aj podnikatelia, ktorí si vytvárali podniky na dlhšiu dobu, ale už to nebolo také ľahké a dnes už vôbec nie. Tí čo robia , pracujú  väčšinou viac ako 8 hodín ,mnohí aj bez voľných dní, alebo ak majú "šťastie", tak majú viac zamestnaní,  a tým aj viac financií. Podnikatelia sa snažia prežiť a udržať si image, lebo bez neho je problém so získaním peňazí , ale aj obchodov. Žiaľ mnohí zabudli ako treba pracovať, príliš veľa sa hovorí o asertivite a získaní toho čo nám patrí, ale o tom ,že aj my musíme niečo urobiť ,o tom sa akosi nehovorí. Všetci žijeme na dlh, nielen náš štát .Nemáme istotu , že dôstojne prežijeme starobu, bojíme sa byť chorí .....

Kto  za to môže? Určite to nebude len jedna skupina, ktorá je zodpovedná za túto situáciu, a aj to je isté, že nech sa akokoľvek pätíme, my sami máme na tom najväčšiu vinu. Čo s tým urobíme ? Budeme si naďalej posielať maily, kde zvaľujeme vinu na iných , kde sa sťažujeme jeden druhému na nespravodlivosť sveta ? Alebo sa pustíme za pasy s problémami?

Zlaté časy? Leda vo sne. Neboli predtým, nie sú ani teraz a nech človek žije v akejkoľvek dobe, ani nebudú. Lebo človek je človekom ,má svoje chyby ,ale našťastie aj klady. Nemali by sme smútiť a myslieť na staré dobré časy.Ale skôr sa pozrieť vpred a urobiť niečo pre lepšie časy. Nebudú zlaté, nebudú bez problémov, ale budú to naše ......

Veď ak sa pozerám na tie časy pred zamatovou, neboli zlaté, neboli dokonalé , ale bolo dosť dobrých dní. Nie preto lebo sme mali hmotné veci . A ani obdobie od zamatovej nie je vždy zlé a nie pretol, lebo je nedostatok hmotných vecí . Ale preto lebo vždy boli a sú ,ľudia čo vedia potešiť, rozveseliť, alebo naopak takí ktorých bolo a teraz  treba potešiť, rozveseliť. Teda nie sme sami :) Máme hudbu, spev ,tanec,dobré príbehy ,ktoré pomôžu, aby  človek nabral síl a išiel ďalej. Lebo na tejto zemi si musíme hodnotné veci vytvoriť my sami.

Zlaté časy? Je to vždy čas keď máš úsmev na tvári, priateľov okolo seba .....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?