Blížia sa Vianoce ....

Autor: Kati Rusková | 5.12.2015 o 0:00 | (upravené 5.12.2015 o 14:12) Karma článku: 3,54 | Prečítané:  342x

Blížia sa Vianoce a už sme začali s hromadnými nákupmi. Určite aj tieto Vianoce si viacerí kúpia pre seba, alebo pre svoje ratolesti zvieratko. Je to milé a prospešné. Ale bolo by dobré, keby ste si to poriadne premysleli. 

Zvieratko nie je vec, ktorú možno zamknúť do skrine alebo odhodiť do smetí .Sú to cítiace bytosti, dokonca aj tie malé rybičky. 

Ak máte málo času, alebo nechcete venovať novému zvieratku veľa pozornosti, tak si tie rybičky kúpte. Alebo  korytnačky. Ale v žiadnom prípade psa, alebo mačku. Tieto zvieratká sú veľmi prítulné a potrebujú lásku, bez nej sú nevrlé, zlostné a veru často z nich sa stávajú tí zlí psy a agresívne mačky.

Skôr než si ich kúpite, mali by ste sa zoznámiť s ich zvykmi , čo od nich môžete očakávať a čo nie . Pri psoch je to trošku jednoduchšie, lebo ich môžete naučiť , aby nebrechali zbytočne, aby nenapádali iných pri prechádzkach, aby sa venčili len vonku a nie v byte..... ale musíte počítať s tým, že budete musieť viacej čistiť byt, odstraňovať psie chlpy, a občas veru aj nejaké tie výkaly, ktoré psíčkovi nechtiac uniknú. Počítať s tým, že ak je ruja, tak psi aj fenky sa riadia pudmi. Prechádzky aspoň 2x denne , jedna skoro ráno , sú pre psíčkárov samozrejmé,aj psík sa musí vyvenčiť a prebehnúť sa trošku.

Psi sú hravé bytosti, aj zvedavé a tak sa nečudujme, ak po príchode domov nájdeme vykuchaný vankúš /hm, tú dieru sme mali zašiť, nech už bola akákoľvek malá / ,alebo zistíme,že  psíček čítal až do roztrhania, časopis alebo knihu ....

Pes ak ho už prijmeme do svojho kruhu, musí mať pocit, že k nám patrí, musí cítiť našu lásku . Potrebuje byť v smečke a potrebuje svojho vodcu.

Mačky sú trošku iná kategória, potrebujú lásku a starostlivosť, ale neprejavujú svoje sympatie tak búrlivo ako psi . Sú to veľmi samostatné stvorenia, takže sa väčšinou chovajú podľa svojho. Ale aj ich možno naučiť hygienickým návykom, aj tomu čo možno a čo nie v priestoroch bytu. Ale nezabúdajme, že ako náhle nebudeme prítomní , mačka na zákazy zabudne .Preto ak si kúpime mačičku, tak budeme musieť veľa vecí odložiť do skríň , aby ich mačka nerozbila , alebo neroztrhala. Nie zo zlomyseľnosti. Len zo zvedavosti. Tak isto utesniť všetky voľné priestory, medzi nábytkom, aby tam nevliezla / má veľmi rada takéto voľné priestory a s vervou sa tam ukrýva/ lebo vliezť síce vliezla, ale vyliezť už je to horšie .A častejšie ju musíme kontrolovať, či je v našom okolí . Má schopnosť nenápadne vykĺznuť  na balkóne ,alebo vybehnúť vchodovými dverami a môže si ublížiť pri tom. No a aj my zažijeme chvíle strachu, keď ju nevieme nájsť .

Mačka veľmi rada leží na mäkkom , najradšej na našom odloženom odeve, alebo na práve vypraných a vyžehlených veciach.  Budeme sa musieť zmieriť s tým, že budeme častejšie vetrať , umývať dlážku a čistiť  seba aj kreslá od mačacích chlpov  . Ak mačky a kocúri nie sú vykastrovaní, tak  raz do mesiaca nám spravia parádny koncert ... nemôžu za to a sú to ich pudy, ale tie zvuky nie sú najpríjemnejšie. Veterinári a ochrancovia tvrdia, že ich kastrácia a sterilizácia je nutná, lebo žijú v medzi ľuďmi a nie v prírode a tak podliehajú aj ľudským nemociam. Neviem, každý sa musí rozhodnúť sám .

Ale ak ste ochotní zmieriť s nevýhodami, ktoré spolunažívanie so psami a mačkami prináša, tak získate veľmi veľa. Priateľa, ktorí pri vás bude vždy stáť a vždy vás bude mať rád. Rozveselí  vás svojou hravosťou . Veľa sa od nich môžeme priučiť aj o húževnatosti ,o tom , že sa nevzdávajú až kým nedosiahnu svoj cieľ. Naučí nás tešiť sa zo života, dokonca nás aj prinúti k pohybu .Zväčší sa aj okruh našich známych. Veď ľahšie sa nadpriadajú rozhovory, ak ide o zvieratká a nie o ľudí A v neposlednej rade, ak do starostlivosti o zvieratko zapriahneme aj svoje deti, hravým spôsobom sa môžu naučiť nebyť sebeckým, lásku k zvieratkám ku prírode ale aj k iným ľuďom. 

A ešte jedna vec, ak si už budete vyberať psíka alebo mačičku, navštívte najskôr nejaký útulok u vás alebo vo vašom okolí, či pozrite na internete. Je tam veľa zvieratiek, ktoré už raz cítili lásku, ale stratili ju a radi ju dajú vám. Možno nebudú mať rodokmeň, ani nebudú chodiť na výstavy ,ale napriek tomu to budú vaši priatelia doslova naveky .

Príjemné  kupovanie, či prípravu darčekov priatelia  .

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?