Biele Vydra alebo spomienky na minulosť :)

Autor: Kati Rusková | 16.12.2015 o 0:00 | (upravené 16.12.2015 o 16:05) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  129x

Pamätáte sa niektorí ešte na brožované zošity vydavateľstva Albatros, Karavana ,Smena ? Vydávali kriminálne, dobrodružné, scifi príbehy . A boli to dobré príbehy, s niektorými som sa neskôr stretla aj v tvrdej väzbe.   

Takto som sa stretla aj s príbehom českého spisovateľa Josefa Kutíka . Je to príbeh  českého vysťahovalca ,mladého chlapca , ktorí sa ako 14 ročný vybral s otcom z rodných Čiech do Kanady. Bolo to v tridsiatych rokoch minulého storočia ,keď Európu sužovala veľká nezamestnanosť . Anton Žižka a jeho syn Toník prejdú naprieč Kanadou až do Edmontonu, za snom lepšieho života ,lepšieho zamestnania a doma nechávajú manželku a matku Marii. Anton dúfa, že zarobí toľko ,aby mohla aj Marie vycestovať.

V Edmontone sa ubytujú v malom hotelíku Webhouse , ktorý vedie Betty Webbová, vdova, miešanka a známa  Josefa , Antonovho brata.Ten je  už je niekoľko rokov Kanade a robí správcu stanice na severe.

A práve tu sa začína pre Toníka dobrodružstvo, skoro sa prispôsobuje, učí sa jazyk,indiánske nárečie ako aj  ovládanie psích záprahov .   Toník dospieva ,skončil strednú školu ,keď sa stalo niečo čo neočakával, čo ho šokovalo. Práve bol na stanici svojho strýka vo Fort Chipewyan,keď  ho začal provokovať  jeden z lovcov  Frank O´Brien . Toník ho v sebeobrane  udrie tak silne, že  stratí vedomie. Toník aj jeho kamarát si myslia že je mŕtvy a tak rýchlo pripravia Toníkov záprah, zásoby , zbrane a Toník  sa pustí na sever. Je zrazu sám, odkázaný len na seba, skrýva sa ,neodváži sa ani na stanicu . Je to vzrušujúci príbeh  o prežití, o snahe zostať človekom .

Tento jeho zápas  so severnými teritóriami  opisuje príbeh Bílá Vydra. Tonda Žižka, ktorého v Kanade premenovali na Tony Siskou sa počas jednej sezóny stáva Bielo Vydrou , lovcom, zálesákom a priateľom indiánov.  Na svojej ceste stretáva Roberta, samotárskeho mrzúta u ktorého nakoniec zakotví . Cez neho sa zoznámi s náčelníkom blízkeho kmeňa Unkatakom, jeho dcérou Beatrice , Noatakom, s ktorým si najprv skočia do vlasov, ale po čase sú z nich najlepší priatelia ... ale aj s Nedom  Mallorym, kamarátom Franka, od ktorého sa dozvie, že sa nemusí skrývať, nehľadajú ho za vraždu ....Toník sa síce vracia do Edmontonu, ale sever si už veľmi obľúbil ...

http://www.databazeknih.cz/knihy/bila-vydra-bila-vydra-8690

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?