Vieme správne diskutovať ?

Autor: Kati Rusková | 2.1.2016 o 0:00 | (upravené 4.1.2016 o 9:59) Karma článku: 4,78 | Prečítané:  236x

Internet je skaza ale aj možnosť poučiť sa. Ľudia vždy radi viedli diskusie na rôzne témy.  A za pomoci internetu sa to stalo rozšírenou zábavou .

Škoda len, že väčšinou sa vlastne ani nediskutuje, skôr sa len predvádzajú monológy. V týchto monológoch sa  objavujú myšlienky proti strany, ale vytrhnuté z kontextu a tým strácajú na význame .

V školách sa už  neučí ako správne argumentovať, slušne vyjadrovať svoje názory, byť logickí ,nepodliehať citom  viac ako je potrebné. Žiaľ aj v gramatike , slovoslede máme svoje chyby, často sa uchyľujeme k cudzím slovíčkam. Reč národov už nie je čistá.  Používame veľa cudzích slovíčok, alebo  slová síce slovanské , ale nie slovenské .

A toto je niečo čo  protivník, ktorý už nemá argumenty  a je natoľko slušný, že nechce byť vulgárny ,začne predhadzovať protivníkovi. A tým sa téma úplne zmení.

Nie nemyslím si , že som ja tá správna ktorá dobre diskutuje. Síce sa učím  od ostatných, aj sa snažím o diskutovaní získať nejaké vedomosti, ale  občas pravopis zaškrípe ... ono sa niektoré  pravidlá v gramatike zmenili od čias čo som sa ich učila ja . Ale snažím sa vždy nájsť argumenty a ak mi dôjdu stiahnem sa . Niekedy presvedčená o správnom pohľade diskutujúceho, niekedy nie.

Ale nezvyknem nadávať , nezvyknem urážať protivníka ,aj keď on /ona to robí. A nie je ľahké nájsť tie správne argumenty na podporenie pohľadu na veci, ľudí, situácie, ktoré považujem za správne. Najmä ak protivník nepochopí čo som chcela napísať. Zaujímavé, kým som nezačala diskutovať, vymieňať si s ostatnými ľuďmi svoje postrehy, bola som presvedčená, že určité slová, alebo vety znamenajú pre každého to isté .

Aké bolo moje prekvapenie, keď som z odpovedí zistila, že to nie je pravda ,že to každý chápe inak. Trochu trvalo, kým som zistila, že je to preto, lebo každý máme iné skúsenosti. Prechádzame iným vývojom, aj vtedy , ak napohľad ideme vedľa seba . Preto sa stáva, že veta, alebo situácia pre niekoho nič neznamená, u iných  vyvoláva strach a následne agresiu. Alebo dokonca pocit ublíženia zo strany toho, ktorý tú vetu vyslovil.

Môže za to buď osobná skúsenosť diskutujúceho, alebo skúsenosť niekoho z jeho rodu, či národa. Ďalšia chyba ktorú robíme v diskusii je ,že nevieme sa odosobniť, pozrieť sa na veci z pohľadu toho druhého. A pritom toto je jadro diskusie pozrieť sa na situáciu ,človeka, vec  o ktorých sa diskutuje aj očami toho druhého. Nemusíme prijať názor toho druhého, ale nikdy ho nesmieme považovať za zlý, odporný. Je to jeho názor , z nášho pohľadu môže byť nesprávny, dokonca nebezpečný, ale je to náš pohľad na vec. Ak sa nám podarí toho druhého presvedčiť, tak je dobre, ak nie, nie sme strážcami jeho svedomia. A nikdy ,nikdy  sa nesnažme  na niekoho vyvíjať nátlak, môžeme ho síce umlčať, môžeme síce od neho získať súhlas s naším riešením, ale presvedčiť ho nepresvedčíme. A pri prvej príležitosti sa zase vráti k svojmu spôsobu myslenia, konania.

Mám rada  správne diskusie, diskusie , kde sú uvádzané argumenty bez  urážania, výsmechu. Aj keď s názorom toho druhého nesúhlasím, ale počas diskusie sa dozviem mnohé veci , ktoré som nevedela , získam aj pohľad na veci, situácie, ľudí z iného uhla . Je to skvelá možnosť ako zistiť, či je to niečo naozaj správne tak ako to podávam , alebo treba niečo vidieť ináč. Zistím pritom, či mám dosť argumentov , správnych , logických, či ich viem použiť, dokážem reagovať na argumenty toho druhého bez zlosti a agresie.

Škoda , že nás tomuto krásnemu umeniu správneho diskutovania neučia v škole ,mohli by to byť krásne dialógy , bez monológov . Viac slušnosti, bez vulgarity a urážok. Možno raz .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?