Detstvo, Dospelosť ,Staroba .....

Autor: Kati Rusková | 14.2.2016 o 0:00 | (upravené 14.2.2016 o 12:43) Karma článku: 1,89 | Prečítané:  175x

Tri obdobia ktorým musí každý človek prejsť. Aj keď tieto obdobia nie sú pre každého rovnako dlhé a nie sú ani pevne ohraničené . Niekedy sa obdobia prelínajú . Ale každý ním prejde s radosťou alebo so smútkom. 

Ľudstvo si vždy cenilo dospelosť, aktivitu, dravú silu. V posledné stáročia sa uznávalo právo silnejšieho, aj keď nie vždy sa o tom hovorilo, aj keď sa popieralo. Detstvo sa bralo ako niečo čo treba pretrpieť ,máloktoré obdobie sa snažilo aby deti boli šťastné, hravé spokojné . Určite deti sa vždy cenili a cenia ,lebo je to predpoklad pokračovania pokrvnej línie , lebo je to znak , že sme zdraví .Cenia sa aj preto, lebo sú to pracovné sily, či už v domácnosti, alebo vo firmách /viď štáty tretieho sveta , ale pred sto rokmi to bolo tak aj u nás / 

Dospelosť tak tá je cenená veľmi vysoko, a chceli by sme aby trvalo večne. Užívame si silu, energiu, pružnosť a pozeráme s nechuťou na deti, ktoré ešte nemajú sily a s odporom , alebo smútkom na tých, ktorí už nemajú sily. A bojíme sa tejto staroby ,jej prejavov telesných, ale aj duševných. A v kútiku duše máme pocit, že starí ľudia by mali zmiznúť, alebo sa aspoň vzchopiť a dušujeme sa , že my v ich veku budeme iní .... 

A akonáhle človek pocíti príznaky staroby, keď zistí , že už nemá to nadšenie pre nové plány, že je už pomalší ako bol pred rokom, desiatimi rokmi, keď koža  stráca pružnosť, tvár nadobúda vrásky a vačky pod očami,chuť na sex sa stráca, alebo chuť by aj bola , ale akosi to nejde ....... tak sa nám zdá, že skončil život. A vtedy ľudia väčšinou robia hlúposti,snažia sa okoliu dokázať, že nie sú takí starí , že ešte vládzu, snažia sa fyzický vzhľad vylepšovať plastikou, krémami. Alebo jednoducho začnú čakať na smrť, nič ich nezaujíma o nič sa nestarajú , očakávajú ,že ich druhí budú ľutovať, súcitiť s nimi a pomáhať im. V obidvoch prípadoch sa vzdali, aj keď by žili ešte 20-30 rokov / a väčšinou to tak je / ich hviezdna duša je už mŕtva. Je to smutné a pritom nemusí to tak byť . 

Každé obdobie má svoje čaro, má svoje pozitíva aj negatíva. Umenie ani nie je tú starobu prijať, ako naučiť sa s ňou žiť v priateľstve. Možno už nebeháme tak rýchlo a pružne ako v mladosti, alebo už naša tvár nie je hladká a pružná,ale duša, duša tá nám zostala. A tá duša zostáva mladá, aj keď zaťažená skúsenosťami. A tieto by sa mali využiť, podať ďalej aby sa nestratili. Lebo skúsenosti sú cenným tovarom, len ich správne podať a predať iným . Starobu najlepšie znášajú tí, ktorí vedia kto sú a aj to kadiaľ idú. Aj u nich občas sa objavuje smútok za mladosťou, ale nepozerajú preto na deti a mladých so závisťou. Skôr s pobavením a pochopením,lebo si pamätajú akí boli oni ,čo ich tešilo, čo ich trápilo .... Ale napriek smútku za tým čo už nie je idú ďalej, bez ohľadu čo si myslí okolie. A na  vetu "ty v tvojom veku..... " sa len usmejú. Veď práv v tom veku človek sa slobodnejšie smeje, nesnaží sa už zapadať do rady  a môže občas urobiť aj hlúposť :) Veď už má na to vek .... Hm, seniori, čo Vy na to ? 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov. Mýtus o Petržalke neplatí

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmu toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

DOMOV

Žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy, koncentrák aj pochod smrti

Viola Fischerová zomrela vo štvrtok vo veku 94 rokov.

DOMOV

Asistent, ktorý sledoval Kaliňákove a Počiatkove účty, pôjde pred súd

Rybanič čelí obvineniam z porušenia bankového tajomstva.


Už ste čítali?