Detstvo, Dospelosť ,Staroba .....

Autor: Kati Rusková | 14.2.2016 o 0:00 | (upravené 14.2.2016 o 12:43) Karma článku: 1,89 | Prečítané:  178x

Tri obdobia ktorým musí každý človek prejsť. Aj keď tieto obdobia nie sú pre každého rovnako dlhé a nie sú ani pevne ohraničené . Niekedy sa obdobia prelínajú . Ale každý ním prejde s radosťou alebo so smútkom. 

Ľudstvo si vždy cenilo dospelosť, aktivitu, dravú silu. V posledné stáročia sa uznávalo právo silnejšieho, aj keď nie vždy sa o tom hovorilo, aj keď sa popieralo. Detstvo sa bralo ako niečo čo treba pretrpieť ,máloktoré obdobie sa snažilo aby deti boli šťastné, hravé spokojné . Určite deti sa vždy cenili a cenia ,lebo je to predpoklad pokračovania pokrvnej línie , lebo je to znak , že sme zdraví .Cenia sa aj preto, lebo sú to pracovné sily, či už v domácnosti, alebo vo firmách /viď štáty tretieho sveta , ale pred sto rokmi to bolo tak aj u nás / 

Dospelosť tak tá je cenená veľmi vysoko, a chceli by sme aby trvalo večne. Užívame si silu, energiu, pružnosť a pozeráme s nechuťou na deti, ktoré ešte nemajú sily a s odporom , alebo smútkom na tých, ktorí už nemajú sily. A bojíme sa tejto staroby ,jej prejavov telesných, ale aj duševných. A v kútiku duše máme pocit, že starí ľudia by mali zmiznúť, alebo sa aspoň vzchopiť a dušujeme sa , že my v ich veku budeme iní .... 

A akonáhle človek pocíti príznaky staroby, keď zistí , že už nemá to nadšenie pre nové plány, že je už pomalší ako bol pred rokom, desiatimi rokmi, keď koža  stráca pružnosť, tvár nadobúda vrásky a vačky pod očami,chuť na sex sa stráca, alebo chuť by aj bola , ale akosi to nejde ....... tak sa nám zdá, že skončil život. A vtedy ľudia väčšinou robia hlúposti,snažia sa okoliu dokázať, že nie sú takí starí , že ešte vládzu, snažia sa fyzický vzhľad vylepšovať plastikou, krémami. Alebo jednoducho začnú čakať na smrť, nič ich nezaujíma o nič sa nestarajú , očakávajú ,že ich druhí budú ľutovať, súcitiť s nimi a pomáhať im. V obidvoch prípadoch sa vzdali, aj keď by žili ešte 20-30 rokov / a väčšinou to tak je / ich hviezdna duša je už mŕtva. Je to smutné a pritom nemusí to tak byť . 

Každé obdobie má svoje čaro, má svoje pozitíva aj negatíva. Umenie ani nie je tú starobu prijať, ako naučiť sa s ňou žiť v priateľstve. Možno už nebeháme tak rýchlo a pružne ako v mladosti, alebo už naša tvár nie je hladká a pružná,ale duša, duša tá nám zostala. A tá duša zostáva mladá, aj keď zaťažená skúsenosťami. A tieto by sa mali využiť, podať ďalej aby sa nestratili. Lebo skúsenosti sú cenným tovarom, len ich správne podať a predať iným . Starobu najlepšie znášajú tí, ktorí vedia kto sú a aj to kadiaľ idú. Aj u nich občas sa objavuje smútok za mladosťou, ale nepozerajú preto na deti a mladých so závisťou. Skôr s pobavením a pochopením,lebo si pamätajú akí boli oni ,čo ich tešilo, čo ich trápilo .... Ale napriek smútku za tým čo už nie je idú ďalej, bez ohľadu čo si myslí okolie. A na  vetu "ty v tvojom veku..... " sa len usmejú. Veď práv v tom veku človek sa slobodnejšie smeje, nesnaží sa už zapadať do rady  a môže občas urobiť aj hlúposť :) Veď už má na to vek .... Hm, seniori, čo Vy na to ? 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?